Täitõbi on Eestis süvenev probleem

Täitõbi (pedikuloos) on viimastel aastatel üks süvenenumaid probleeme nii lasteasutustes kui hoolekandeasutustes. Arusaam, et täid tekivad mustusest, on ekslik. Nakkuse võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest, ja sotsiaalsest kuuluvusest. Koduloomad täisid ei levita. Peatäidega nakatumine toimub enamasti otseselt pea-pea kontaktil täitõve haigega.

Sagedamini esineb täitõbe 3-11 aastastel lasteaia-ja koolilastel, eriti tüdrukutel, kes nakatuvad otseses kokkupuutes teiste laste juustega või kammide, rätikute, patsikummide ning mütside vahendusel. Inimese peatäi on 2-4mm seesamiseemne suurune, tiivutu, kuue jalaga, verdimev parasiit, kes elab inimese pea juustega kaetud alal. Täi ei hüppa, lenda ega uju, aga suudab väga kiiresti liikuda/ronida. Selleks, et jõuda ühelt pealt teisele, on vaja vahetut juustevahelist kontakti. Peatäid levivad eelkõige seal, kus on palju inimesi ühes kohas koos.

Peatäide avastamisel koolis/lasteaias tuleb viivitamata teavitada kõiki õpilasi ja nende vanemaid, lasteaias vanemaid personaalselt e-maili või e-kooli kaudu (arvestades Isikuandmete kaitse seaduse nõudeid). Vanematel lasub kohustus kontrollida laste päid igapäevaselt.

Praktilisi nõuandeid lapsevanematele

  • Kammimine omab täitõve diagnoosimisel olulist tähtsust, sest visuaalne kontroll ei ole piisavalt usaldusväärne.
  • Peanaha sügelus tekib sageli alles nädalaid peale peatäidega nakatumist, mistõttu võib täinakkus jääda pikka aega avastamata. Seetõttu on oluline regulaarselt kontrollida kõiki oma pereliikmeid.
  • Ravige kõiki nakatunuid samaaegselt.
  • Enne ravišampooni kasutamist tutvuge kindlasti ravijuhisega ning kasutage vahendeid otstarbekohaselt.
  • Taasnakatumise vältimiseks peske pesumasinaga (veetemperatuur üle 60ºC) haigega kontaktis olnud riideesemed – mütse, salle, kraega riideid ja voodipesu. Kuivatite kasutamisel lähtuge kuumemast režiimist.
  • Masinpesuks mitte sobivaid esemeid peaks hoidma vähemalt 2 nädalat suletud kilekotis või viima keemilisse puhastusse.
  • Juukseharju, kamme ja patsikumme tuleks samuti töödelda kõrgel temperatuuril või siis lihtsalt ära visata.
  • Puhastage korralikult tolmuimejaga kõik põrandad, vaibad, pehme mööbel ning seejärel vaheta tolmuimeja tolmukott, kuna tingude eluiga on kaks nädalat. Esemete ja põrandate puhastamisel kasutada aurupuhastit.

 

https://www.terviseamet.ee/et/node/1784